11/úno/2015 – Tana DluhosovaAktuality

Tchaj-wan ostrov literatury: Setkání se současnými tchajwanskými autory (Praha)

plakat Tchajwan_maly

Místo: Knihovna Václava Havla (Ostrovní 13, 110 00 Praha 1)

Čas: 23. 3. 2015, 19:00

Na Tchaj-wanu se v průběhu 20. století rozvíjí pozoruhodná literatura psaná čínsky, která se v posledních letech dostává i k českým čtenářům. Spisovatelka Pching Lu (nar. 1953) a spisovatel Wu Ming-i (nar. 1971) budou hovořit o literatuře, jazyce a společnosti na Tchaj-wanu i o svém vlastním díle. Během večera zazní ukázky v čínském originále a v překladu českých překladatelek.Konsekutivně tlumočeno.

Beseda je pořádána Orientálním ústavem AV ČR v rámci programu Taiwan Spotlight pod záštitou Dr. Samuela Yina, Mezinárodním sinologickým centrem Chiang Ching-kuovy nadace při Univerzitě Karlově v Praze a Knihovnou Václava Havla.

Besedu bude moderovat: prof. Olga Lomová

Autorsky se na programu podílejí: Jana Benešová, Pavlína Krámská, Táňa Dluhošová

WU Ming-yi, zdroj: http://www.cet-taiwan.org/

WU Ming-yi, zdroj: http://www.cet-taiwan.org/

Wu Ming-i: Jeden z nejpřekládanějších současných tchajwanských autorů mladé generace, v jehož díle se mísí realismus s fantazií, skutečnost se snem, dějinné události s vizí vzpomínek na budoucnost. Část jeho tvorby je inspirována přírodou a různorodostí tvorů kolem nás. V ukázkách sledujeme jakýsi danse macabre lidí s motýly. Autor si pohrává se směsicí vědeckých poznatků a postupně absorbuje schopnosti vnímání jiných organismů, což mu přináší nový, magický pohled na svět. Skrze jeho příběhy vnímáme realitu složenýma očima hmyzu, prozkoumáváme možnosti našich smyslů a uvědomujeme si, že svět nebyl stvořen jen pro naše oči.

 

Ping LU, zdroj: wikipedia.org

Ping LU, zdroj: wikipedia.org

Pching Lu: Jedna z předních současných tchajwanských spisovatelek. Její tvorba se vyznačuje silným kritickým tónem, kontroverzními tématy úzce spjatými s historií Tchaj-wanu, tchajwanskou národní identitou a častým experimentováním s narativními technikami a konvencemi jednotlivých literárních žánrů. Ve svých dílech vytváří autorka alternativní pohled na historii z perspektivy žen. Idealizované a dříve nedotknutelné historické osoby ožívají před našima očima.

 

 

 

 

 

Beseda je spoluorganizovaná s Mezinárodním sinologickým centrem Chiang Ching-kuovy nadace při Karlově univerzitě a s Knihovnou Václava Havla.