11/úno/2015 – Tana DluhosovaAktuality, Veřejná přednáška

Formosa mnoha tváří: Setkání se současnými tchajwanskými autory (Olomouc)

plakat OLOMOUC_ maly

Místo: Divadelní sál, Umělecké centrum, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzitní 3, Olomouc

Čas: 26. 3. 2015, 17:00–19:00

Na Tchaj-wanu se v průběhu 20. století rozvíjí pozoruhodná literatura psaná čínsky, která se v posledních letech dostává i k českým čtenářům. Spisovatelka Pching Lu (nar. 1953) a spisovatel Wu Ming-i (nar. 1971) budou hovořit o literatuře, jazyce a společnosti na Tchaj-wanu i o svém vlastním díle. Během večera zazní ukázky v čínském originále a v překladu českých překladatelek.Konsekutivně tlumočeno.

Beseda je pořádána Orientálním ústavem AV ČR v rámci programu Taiwan Spotlight pod záštitou Dr. Samuela Yina a Univerzitou Palackého, projekt CHINET.

Besedu bude moderovat: Táňa Dluhošová

Autorsky se na programu podílejí: Jana Benešová, Pavlína Krámská, Táňa Dluhošová

 

WU Ming-yi, zdroj: http://www.cet-taiwan.org/

WU Ming-yi, zdroj: http://www.cet-taiwan.org/

Wu Ming-i: Jeden z nejpřekládanějších současných tchajwanských autorů mladé generace, v jehož díle se mísí realismus s fantazií, skutečnost se snem, dějinné události s vizí vzpomínek na budoucnost. Část jeho tvorby je inspirována přírodou a různorodostí tvorů kolem nás. V ukázkách sledujeme jakýsi danse macabre lidí s motýly. Autor si pohrává se směsicí vědeckých poznatků a postupně absorbuje schopnosti vnímání jiných organismů, což mu přináší nový, magický pohled na svět. Skrze jeho příběhy vnímáme realitu složenýma očima hmyzu, prozkoumáváme možnosti našich smyslů a uvědomujeme si, že svět nebyl stvořen jen pro naše oči.

 

Ping LU, zdroj: wikipedia.org

Ping LU, zdroj: wikipedia.org

 

Pching Lu: Jedna z předních současných tchajwanských spisovatelek. Její tvorba se vyznačuje silným kritickým tónem, kontroverzními tématy úzce spjatými s historií Tchaj-wanu, tchajwanskou národní identitou a častým experimentováním s narativními technikami a konvencemi jednotlivých literárních žánrů. Ve svých dílech vytváří autorka alternativní pohled na historii z perspektivy žen. Idealizované a dříve nedotknutelné historické osoby ožívají před našima očima jako obyčejní smrtelníci z masa a kostí, kteří jsou stejně jako my ostatní obětmi utrpení a vášní a pátrají po smyslu života a lidské existence jako takové.

 

 

Tato beseda je spoluorganizovaná projektem „Budování vědeckého týmu a zapojování do mezinárodních sítí v oblasti čínských studií“ (Zkrácený název projektu: CHINET), reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0152, který je financován Evropským strukturálním fondem a rozpočtem ČR.

OPVK_hor_zakladni_logolink_CB_cz