10/úno/2016 – Táňa DluhošováAktuality

Taiwan – ostrov svobody: Dokumentárně filmový večer a diskuse na téma koloniální historie a demokratizace Taiwanu

Taiwan – ostrov svobody: Dokumentárně filmový večer a diskuse na téma koloniální historie a demokratizace Taiwanu

Čas: 11. březen, 2016; začátek 18:00
Místo: Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1
Organizátoři: Orientální ústav AV ČR, Knihovna Václava Havla, Jeden svět

18:00-19:30
film “Hora” (The Mountain, rež. Su Hung-en, producent: Li Ťia-ling 2015, 60 min.) – Taiwan optikou starého domorodého obyvatele, jehož osobní příběh odráží koloniální historii ostrova a ukazuje i jednoduchý způsob života na vesnici a jeho poetiku. Po projekci diskuze s tvůrci filmu.

19:30-21:00
film “Taiwanu zdar” (Godspeed Taiwan, Jeff Broadway and Kai Boydell, producent: Sam Lang, 2013, 50 min.) Dokumentární film zachycuje novodobé politické dějiny, pokusy o přechod k demokracii a jejích částečných neúspěchů. Je předzvěstí nastolení demokratických principů, jež nakonec v roce 2016 vedly k vytouženému výsledku voleb. Hlavním protagonistou filmu je politický aktivista a bývalý prezidentský kandidát Pcheng Ming-min. Ve filmu se představují i další důležité politické figury – bývalý prezident a „otec“ taiwanské demokracie Lee Teng-hui, odstupující prezident Ma Ying-jeou zvolený za stranu Kuomintang i nově zvolená pro-demokratická prezidentka Tsai Ing-wen, kandidující prvně ve volbách v roce 2012. Film je tak přehlednou mozaikou politického vývoje Taiwanu na přelomu 20. a 21. století.

Panelová diskuze s taiwanskými filmaři (Leh Chyun-lin – režisér a zástupce Public Television Service, Teling Chen z Taiwan Film Institute, režisér Su Hung-en) a specialistou z Orientálního ústavu Akademie věd ČR v Praze Niki Alsfordem na téma lednových výsledků prezidentských voleb, postupné demokratizace Taiwanu, vztahů s Čínou a nových výzev, jímž tato ostrovní republika bude čelit. Diskuzi moderuje Kateřina Procházková.

Vstupné zdarma. Filmy s anglickými a českými titulky. Diskuze v angličtině tlumočená do českého jazyka.

Akce vzniká ve spolupráci s Orientálním ústavem AV ČR, Knihovnou Václava Havla a dokumentárním festivalem Jeden svět a grantového programu Spotlight Taiwan.

(trailer na dokument Godspeed Taiwan )